Mapa Sanktuarium pod tekstem
Obok bazyliki znajduje się Kaplica Wieczystej Adoracji, zbudowana według projektu Witolda Cęckiewicza. Przypomina rotundę z przeszklonymi od góry do dołu oknami witrażowymi z elementami kwiatowymi. W centralnym miejscu ustawiony jest ołtarz w kształcie płonącego ognia, w którym jest umieszczona monstrancja. Nad nią płonie wieczysta lampka z ogniem Miłosierdzia, który w 2003 roku zapalił papież Jan Paweł II na znak rozchodzącego się z tego miejsca na cały świat orędzia o Bożym miłosierdziu. Kaplica została poświęcona przez kard. Franciszka Macharskiego w Święto Miłosierdzia 2004 roku i wówczas rozpoczęła się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Rok później spełniło się pragnienie papieża Jana Pawła II, związane z wieczystą adoracją Najświętszego Sakramentu w tym Sanktuarium. W liście przygotowanym na Święto Miłosierdzia na dwa dni przed swoją śmiercią, więc jakby w testamencie, napisał: Cieszę się, że w tę niedzielę rozpocznie się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Nic tak jak eucharystyczna obecność Pana nie uobecnia dzieła miłosierdzia, jakie dokonało się przez Krzyż i Zmartwychwstanie. Niech zatem ta obecność będzie dla wszystkich pielgrzymów źródłem mocy i nadziei. Od tamtej pory łagiewnickie Sanktuarium otwarte jest w dzień i w nocy, a pielgrzymi modlą się przed Najświętszym Sakramentem, wypraszając miłosierdzie Boże dla siebie, Kościoła świętego, naszej Ojczyzny i całego świata.
Ujrzałam Pana Jezusa wystawionego w monstrancji – wyznała Siostra Faustyna – na miejscu monstrancji widziałam chwalebne oblicze Pana i powiedział mi Pan: „Co ty widzisz w rzeczywistości, dusze te widzą przez wiarę” (Dz. 1420). Każdą wolną chwilę spędzała więc u stóp Jezusa w Najświętszym Sakramencie, bo On był jej Mistrzem. O wszystko się Go pytam – pisała – o wszystkim Mu mówię, tu czerpię siłę i światło, tu uczę się wszystkiego, tu mi przychodzą światła, jak postępować z bliźnimi (Dz. 704).
Doświadczenie duchowe św. Faustyny pozwala lepiej zrozumieć tajemnicę miłosierdzia Bożego w Eucharystii, sakramentach św., słowie Bożym i Kościele świętym, który kochała jak matkę i Mistyczne Ciało Chrystusa. Dlatego mówiła, że odbija się w nim każdy dobry gest wierzącego, nawet tak niewielki jak uśmiech czy poruszenie ręki, oraz każda jego niewierność i grzech. O, jak bardzo kocham Kościół święty i wszystkich w nim żyjących – wyznawała – patrzę na nich jako na żywe członki Chrystusa, który jest głową ich. Zapalam się miłością z miłującymi, cierpię z cierpiącymi, ból mnie trawi, patrząc na oziębłych i niewdzięcznych; wtenczas staram się o taką miłość ku Bogu, aby Mu wynagrodzić za tych, którzy Go nie miłują (Dz. 481).
Od 2021 roku z Kaplicy Wieczystej Adoracji prowadzona jest całodobowa transmisja.
- Główne wejście do Sanktuarium
- „Dom św. Siostry Faustyny” – noclegi, muzeum
- Klasztor
- „Antoninek” – stowarzyszenie „Faustinum”
- Kaplica Jezusa Miłosiernego i grobu św. Faustyny
- Oratorium – miejsce śmierci św. Faustyny
- Kaplica Męki Pańskiej
- Bazylika Bożego Miłosierdzia
- Kaplica św. Siostry Faustyny – włoska
- Kaplica Communio Sanctorum – węgierska
- Kaplica św. Andrzeja – grekokatolicka
- Kaplica Świętego Krzyża – niemiecka
- Kaplica Matki Boskiej Siedmiobolesnej – słowacka
- Kaplica Wieczystej Adoracji
- Wieża widokowa
- Cmentarz zakonny
- „Dom św. Siostry Faustyny” – restauracja, pamiątki, prelekcje
- Dom duszpasterski – noclegi, restauracja
- Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. św. Siostry Faustyny
- Punkt informacyjny
- Pasaż handlowy – sklep wydawnictwa Misericordia
- Aula św. Jana Pawła II
- Parking – samochody osobowe
- Parking – autokary i samochody osobowe
- Toalety
- Most Miłosierdzia – przejście do Sanktuarium św. Jana Pawła II i na przystanek tramwajowy.